تورنتو پر جمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر کاناداست. این شهر مرکز استان آنتاریو و قلب منطقه تورنتوی بزرگ GTA (Grate Toronto Area)  با حدود 6 میلیون جمعیت است. این شهر از مراکز مهم اقتصادی و تجاری در جهان است و به علت جمعیت مهاجر آن یکی از چندفرهنگی ترین شهرهای جهان شناخته می شود. طبق لیست مجله فوربس این شهر یکی از 10 شهر قدرتمند اقتصادی دنیاست و پایتخت مالی، بانکداری و خانه اصلی بورس و اوراق بهادار کانادا به شمار می رود.

شعار شهر تورنتو: ” تنوع و گوناگونی، قدرت ماست.”

   آب وهوای تورنتو

این شهر یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای کشو.ر کاناداست و تقریبا تمام سال آب و هوایی مرطوب دارد. قرارگیری در سواحل دریاچه آنتاریو باراش های فراوان، تابستان های گرم و زمستان های سرد آن را تبدیل به یک شهر 4 فصل کرده است.

تحصیل در تورنتو

این شهر دارای چهار دانشگاه به نام های OCAD University, Ryerson University, University of Toronto,  وYork University و همچنین دارای چهار کالج به نام‌های Centennial College ، George Brown College، Humber College و Seneca College .

دانشگاه تورنتو (university of Toronto) یکی از معتبرترین موسسات آموزشی کانادا و دنیا به شمار محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال 1827 میلادی به عنوان کالج سلطنتی تاسیس شده و در حال حاضر یکی از دو دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های آمریکایی بیرون از آمریکا می باشد.

این دانشگاه بیشتریت فاند تحقیقاتی سالانه را به خود اختصاص می دهد و دارای 13239 نفر اعضای هیات علمی، 6470 نفر کارمند و 141 نفر کتابدار می باشد. تعداد رشته های مقطع کارشناسی 700 رشته و تعداد رشته های مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) 222 رشته می باشد.

زندگی در تورنتو

یکی از مهم ترین مزیت های این شهر حمل تقل عمومی گسترده و متنوع این شهر است. مترو، اتوبوس، مسیر دوچرخه سواری و تراموا در این شهر در اختیار مردم قرار گرفته و امکان جابجایی راحت و سریع، حتی بدون داشتن خودروی شخصی را مهیا کرده است.

این شهر یکی از تمییزترین، امن‌ترین و کم جرم‌ترین کلاتشهرهای دنیاست.

از دیگر ویژگی‌های این شهر پارک‌های تفریحی بزرگ مانند واندرلند یا High Park ومراکز هنرهای تمایشی آن است که شامل بیش از پنجاه شرکت رقص و باله، شش شرکت اپرا و دو ارکستر سمفونیک است که در بسیاری از مراکز مشهور مانند روی تامسون هال، مرکز هامینگبرد و مرکز هنرهای نمایشی برگزار می شود.

سیستم درمان در تورنتو برپایه کارت OHIP شکل گرفته و شامل خدماتی نظیر: قرار ملاقات با دکتر خانوادگی، مراجعه به کلینیک‌های مختلف، اورژانس و آزمایشات پزشکی و جراحی؛ می‌شود.

به صورت کلی بیش از 40 بیمارستان در تورنتو وجود دارد که در حال خدمات دهی هستند. بهترین مکان ها برای زندگی در تورنتو حومه شهر است، مناطقی مانند: نورث یورک، مارکام و ریچموند هیل و همچنین منطقه هالتون. البته این مناطق بیشتر مناسب خانواده‌هاست و افراد مجرد عموما در داخل شهر زندگی می‌کنند.