یکی از غربی‌ترین استان‌های کانادا که در مجاورت اقیانوس آرام قرار گرفته استان بریتیش کلمبیا است. این استان با داشتن منابع طبیعی بی‌نظیر مانند کوه های راکی، هزاران مایل خط ساحلی، مناطق سرسبز و جمعیت 4 میلیونی خود یکی از پرجمعیت ترین استان‌های کاناداست. اگرچه مرکز این استان ویکتوریا است اما پرجمعیت ترین شهرش ونکوور می‌باشد. این شهر مرکز مهم تجاری و فن آوری است.

اقتصاد این استان بیشتر بر مبنای گردشگری و خدمات استوار است و البته صنایع و معادت طبیعی. ترخ بیکاری در این استان بسیار پایین است بنابراین پیدا کردن شغل چندان کار سختی نیست. اگرچه هزینه مسکن بالاتر از دیگر نقاط کاناداست اما به همان نسبت متوسط درآمد خانوار نیز متناسب است. در نهایت مردم ساکن شهرهای بزرگ این استان ترجیح می‌دهند در منازلی در حومه شهر زندگی کنند.

طبق سیستم قوانین آموزشی کانادا تمام شهروندان و کسانی که اقامت دائم دارند تا انتهای دبیرستان می‌توانند کاملا رایگان ادامه تحصیل بدهند. این استان 1900 برنامه آموزش عالی در 26 موسسه آموزشی ارائه می‌دهد، در این استان 6 دانشگاه، 3 کالج-دانشکاه (با ارائه دوره کارشناسی ارشد اغلب در رشته های تخصصی، دوره های فنی، مهارت آموزی) و 12 کالج وجود دارد. شهریه متوسط یک سال تحصیلی حدود 4800 دلار می باشد، البته برنامه های بورسیه و اعطای وام نیز برای دانشجویان وجود دارد.

دانشگاه های طراز اول این استان به ترتیب:

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا
  • دانشگاه سیمون فریزر
  • دانشگاه ویکتوریا

با توجه به نرخ زاد و ولد و رشد جمعیت این استان می‌توان گفت علت رشد جمعیت در این استان مهاجرین هستند و به طور کلی مهاجرت نقش مهمی در شکل گیری این استان در گذشته و اقتصاد آن در حال حاضر دارد.