با توجه به مساحت کشور کانادا و جمعیت 36 میلیونی آن، این کشور از طرق مختلف اقدام به جذب مهاجر می‌کند. یکی از این روش‌ها که براساس جداول امتیاز بندی شناخته می‌شود روش اکسپرس اینتری است و دولت کانادا از طریق آن در حال جذب نیروی کار و متخصصین است.

از مزیت های این سیستم برای دولت کانادا امکان غربال کردن متقاضین مهاجرت به کانادا و برای متقاضیان امکان اخذ اقامت دائم در بدو ورود به این کشور است. برای مثال شما به عنوان فردی که براساس جداول اکسپرس اینتری موفق به اخذ امتیاز کافی شده‌اید، در زمان ورود به کانادا، اقامت دائم دریافت کرده و به راحتی در این کشور مشغول به کار و تحصیل می‌شوید. در این شرایط شما از تمام حقوق شهروندی به جز حق رای برخوردار می‌شوید. همچنین با 3 سال زندگی در کانادا طی 5 سال، با نشان دادن شرایط مناسب زبان و پذیرش فرهنگ کشور کانادا امکان درخواست برای پاسپورت این کشور را نیز خواهید داشت؛ که البته یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان به شمار می‌رود.

سیستم اکسپرس اینتری چگونه کار می‌کند؟

در این روش امتیاز دهی چندین کاراکتر در رابطه با شرایط شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که شامل: سطح زبان، نوع و سطح تجربه کاری، میزان سابقه کاری، پیشنهاد شغلی، تحصیلات آکادمیک

نکته: سابقه کاری باید مرتبط با رشته تحصیلی بوده و با داشتن مدارک معتبر مانند سابقه بیمه قابل اثبات باشد.

به صورت کلی در این روش طی دو مرحله امتیازات متقاضیان محاسبه می‌شود، کسانی که در مرحله اول موفق به اخذ امتیازات لازم شوند وارد مرحله بعدی شده و در صورتی که نسبت به دیگران امتیاز بالاتری کسب کرده باشند، از سوی دولت کانادا دعوتنامه دریافت خواهند کرد.

سیستم آنلاین امتیاز دهی اکسپرس اینتری به 3 روش کار می‌کند:

  • برنامه ایالتی اسکیل وورکر

این روش دارای یک مزیت نسبت به دیگر روش‌هاست و آن هم عدم نیاز به سابقه کار در کشور کانادا می‌باشد. از این جهت این روش مناسب افرادی است که از دیگر کشورهای جهان برای اخذ اقامت کانادا اقدام می‌کنند. در این روش فرد بدون داشتن سابقه کار در کانادا و با داشتن تحصیلات آکادمیک، سطح زبان بسیار خوب و سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود می تواند برای این روش اقدام نماید.

  • برنامه ایالتی اسکیل ترید

در این روش نیازی به مدرک تحصیلی نیست اما فرد باید حداقل یک پیشنهاد شغلی یک ساله در یکی از شغل‌های مورد نظر این روش داشته باشد. این مشاغل شامل موارد زیر است:

حرفه های صنعتی، برق و ساختمانی

حرفه های نگهداری و بهره برداری از تجهیزات

سرپرستان و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و صنایع مرتبط

سرپرستان پردازش، تولید و خدمات و اپراتورهای کنترل مرکزی

حرفه های مرتبط به آشپزی و پخت و پز

حرفه های قصابی و نانوایی

  • کلاس تجربه کانادایی

این روش مختص کسانی است که حداقل 1 سال سابقه کار متداوم یا 3 سال سابقه کار پاره وقت در کشور کانادا داشته باشند.