مهاجرت تحصیلی افراد زیر 18 سال

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا جزو محبوب‌ترین کشورها در میان دانشجویان بین‌المللی است. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۷۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در کانادا مشغول تحصیل بوده‌اند که بیش‌ترین رشد نسبت به سال پیش از آن (۱۹%) را در بین ۱۰ مقصد نخست دانشجویان بین‌المللی نشان می‌دهد. مونترال، ونکوور، تورنتو، اتاوا و کبک نیز جزو بهترین شهرهای دانشجویی جهان هستند و بیشترین دانشجویان بین‌المللی مقیم کانادا را میزبانی می‌کنند. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰۰۰ ایرانی در کانادا مشغول به تحصیل بوده‌اند که رشدی ۴۸ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌دهد.

دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در سراسر جهان شناخته‌شده و مدارک آنها معتبر هستند. آموزش عالی کانادا برای تحصیلات میان‌رشته‌ای اهمیت زیادی قائل است و دوره‌های ارائه‌شده نیز بسیار متنوع هستند. دانشگاه‌های کانادا از نظر تولیدات علمی، کیفیت آموزش و اشتغال فارغ‌التحصیلان جایگاه بسیار خوبی دارند. از ۱۰۳ دانشگاه کانادا، ۲۶ مورد در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ مؤسسه QS قرار دارند.

 

امکان انجام کار دانشجویی

دانشجویان اجازه انجام کار حین تحصیل در کانادا را دارند. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند. دانشجویان می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم‌های تحصیلی و به‌صورت تمام وقت در تعطیلات کار کنند.

بالا بودن امنیت و کیفیت زندگی

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان و نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. کانادا (طبق گزارش usnews) از نظر کیفیت زندگی رتبه نخست و (طبق گزارش globalnews) از نظر رشد و توسعه اجتماعی رتبه دوم را در جهان دارد.

تنوع فرهنگی زیاد و مردم پذیرا

کانادا یکی از متنوع‌ترین جوامع از نظر نژادی و زبانی در جهان است. طبق سرشماری سال ۲۰۱۱، بیش از ۲۰۰ زبان در کانادا به عنوان زبان مادری صحبت می‌شوند و زبان انگلیسی و فرانسوی به‌ترتیب زبان مادری حدود ۵۶% و ۲۱% از جمعیت کانادا هستند. مردم کانادا اکثراً با مهاجرین برخورد خوبی دارند و رفتارهای نژادپرستانه در کانادا بسیار کم دیده می‌شود.

آموزش عالی در کانادا

بخشی از قوانین مربوط به آموزش عالی جامع بوده و توسط دولت مرکزی تعیین می‌شوند اما هریک از استان‌ها می‌توانند قوانین ویژه خود را تعیین کنند؛ بنابراین آموزش عالی در استان‌های مختلف کانادا تفاوت‌هایی دارد. استان کبک متمایزترین سیستم آموزش عالی را نسبت به دیگر استان‌های کانادا دارد. مهم‌ترین تفاوت سیستم آموزش عالی کبک با دیگر مناطق کانادا الزامی بودن گذراندن دوره کالج پیش از ورود به دانشگاه است. در دیگر استان‌ها طول دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه ۱۲ سال بوده و دانش‌آموزان پس از پایان تحصیلات متوسطه می‌توانند مستقیماً وارد دانشگاه شوند. دوره کارشناسی نیز در این استان‌ها ۴ سال زمان می‌برد. در کبک اما طول دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه ۱۱ سال بوده و دانش‌آموزان پس از پایان تحصیلات متوسطه وارد کالج‌های معروف به CEGEP می‌شوند. پس از گذراندن دوره ۲ ساله کالج، دانشجویان امکان ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند. دوره کارشناسی نیز در استان کبک ۳ سال زمان می‌برد. به این ترتیب کل دوران تحصیل (از شروع تحصیلات ابتدایی) برای دریافت مدرک کارشناسی در هردو نوع سیستم ۱۴ سال است.

 

کالج‌های کانادا

 

کالج‌های معروف به Community college مؤسسات دولتی محلی (منطقه‌ای) هستند که عموماً دوره‌های یک تا دوساله برگزار می‌کنند. این کالج‌ها گاهی institute، institute of technology، technical college، regional college، در کبک CEGEPS (مخفف Collège d’enseignement general et professionnel)، university college یا به سادگی college نامیده می‌شوند. این کالج‌ها نقش بسیار مهمی را در سیستم آموزشی کانادا ایفا می‌کنند. سطح کیفی بالا، جامعیت علمی، دوره‌های کارمحور، ارتباط با صنعت و فرصت‌های کارورزی از مزایای این کالج‌ها است. کالج‌های محلی دوره‌های هنر، علوم، دور‌ه‌های تخصصی حرفه‌ای و نیز دوره‌های زبان را برگزار می‌کنند. برخی کالج‌ها جامع هستند و دوره‌هایی در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند، اما برخی دوره‌های تخصصی برگزار می‌کنند. بسیاری از کالج‌ها دوره‌های تکمیلی تخصصی یک یا دوساله نیز ارائه می‌دهند.

دوره‌های کالج در کبک و مدارک آنها

کالج‌ها در کبک مدارس عالی فنی، هنرهای کاربردی یا علوم کاربردی هستند که مدارکی تحت عناوین مختلفی از جمله certificate، diploma و bachelor’s degree ارائه می‌دهند. در سیستم آموزش عالی کبک، کالج مرحله‌ای جداگانه محسوب می‌شود و دانش‌آموزانی که پس از پایان دبیرستان می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، باید نخست یک دوره ۲ ساله را در کالج سپری کنند.

مدرک Diploma در کالج‌های کبک شامل موارد زیر است:

  • DEC (Diplôme d’études collégiales)  یا DCS (Diploma of College Studies)
  • AEC (Attestation d’études collégiales)  یا ACS (Attestation of College Studies)
  • DEP (Diplôme d’Etudes Professionnelles)  یا DVS (Diploma of Vocational Studies)
  • ASP (Attestation de spécialisation professionnelle)  یا AVS (Attestation of Vocational Specialization)

کالج‌ها در کبک به سه دسته Public، Private  و Government دسته‌بندی می‌شوند. کالج‌های Public و Government هردو دولتی هستند، با این تفاوت که کالج‌های Government عمومی نیستند. برای مثال کالج‌هایی که آموزش‌های نظامی ارائه می‌دهند در دسته Government قرار می‌گیرند.